SITE SEARCH

Vicente del Bosque - legenda "Real" ja Espanjan maajoukkue

23. joulukuuta 1950 voidaan katsoa yhdeksiEspanjan jalkapallon historian tärkeimmät päivämäärät. Vicente del Bosque on syntynyt tänä päivänä. Tämän miehen elämäkerta on yksinkertaisesti vaikuttava. Vicente kahdesti voitti Mestarien liigan, Espanjan mestaruuden ja kupin. Tämä ei ole Espanjan koko seuranta. Hän opetti vain Real Madridia, mutta myös espanjalainen joukkue, jonka kanssa hän onnistui voittamaan suurimmissa isoissa turnauksissa.

Vicente del Bosquen elämäkerta

Niinpä "mustaki", kuten hänet kutsutaan joskus, tuli maailman ainoaksi valmentajaksi, joka onnistui voittamaan Mestarien liigan sekä Euroopan ja maailmanmestaruuskilpailut.

Ura jalkapallopelaajassa

18-vuotiaana Vicente oli Madridissa"Real", mutta perusta seuran hän ei voinut saada yli kuusi vuotta. Vain 24-vuotiaana hänestä tuli pelaaja perusrakenteen "kermainen". Espanjalainen jalkapalloilija, joka korvasi asema hyökkää keskikenttäpelaaja, erinomainen kuolaaminen fanit muistavat, vaikka teknisesti kutsuvat sitä oli vaikea kuusi vuotta. Del Bosque myöskään pidetä tähtipelaaja kentälle, hän oli taistelija, joka niin rakastettu ja arvostettu fanit.

Asiantuntijoiden ja Vicente delBosque, hänen parasta otteluaan jalkapalloilijan kanssa pelataan Barcelonassa kaudella 1977/78. Siinä pelissä "Real" voitti, ja keskikenttäpelaaja sai palkinnon parhaaksi ottelijaksi. Eräässä pelissä "Hampuri" Del Bosque taisteli Kevin Keeganin kanssa. Yleensä espanja ei ole koskaan ollut ujo kovaa taistelua ja liittyi aina taisteluun.

Espanjan jalkapalloilija

Espanjan maajoukkueessa hän oli harvinainen vieras. Ja vaikka hän olisi saanut maajoukkuetta, hän ei päässyt lähtöön. Huolimatta kaikista joukkueiden ongelmista klubissa jalkapalloilija pysyi fanien suosimana ja yksi "galaksin" parhaista pelaajista. Hänellä oli erinomaiset suhteet seuran valmentajia ja pelaajia kohtaan. Kiinnostus ja rakkaus "Real" -tuotteelle tuli syynä siihen, että vuonna 1984 "Mr. Potato" (toinen lempinimi) tuli "kermaisen" valmennushenkilökuntaan.

Valmentaja "Real"

Valmentajavalmentaja uran Vicente del Bosque valmistautui27-vuotiaasta, kun hän päätti hankkia tarvittavan lisenssin. Lähes koko uransa seuranvalmentajana liittyy Real Madridiin. Vuonna 1994 hän oli joukkueen päävalmentaja kaksi kuukautta, ja ennen hän työskenteli valmentajana nuorisojoukkueille. Vuonna 1996 hän oli "Real" -kilpailun valmentaja, kun "Galactikos" voitti "Athletic" ja sai viisi vastaamattomat tavoitteet.

Vicente del Bosque

Vuodesta 1999 ja 2003 Del Bosque oli jälleen tärkeinMadrid "Real". Se oli kullan aikaa sekä valmentajalle että klubille. Neljä vuotta joukkue kahdesti voitti Mestarien liigan ja mestaruuden Espanjan sekä Madrid voitti Euroopan Super Cup ja Intercontinental Cup.

Jätetään "Real"

Mutta nämä tulokset eivät riitä Del BosquestaJotta pysyisi "kermaisen" ruorissa. Florentino Perez kutsui uuden valmentajan, ja tämän fanit vihaavat presidenttiä tähän asti. Vuonna 2003 Del Bosquella oli tilaisuus jäädä klubiin, mutta toisessa asemassa. Vicente kuitenkin päätti lähteä. Kun "Real" Vicente ei työskennellyt missään, sitten vähän epäonnistuneesti valmentanut "Besiktas", jota hän jopa haastaa ja oli kommentaattori televisiossa. Vuonna 2006 Usach sai Meksikon jalkapalloliiton tarjouksen, mutta hylkäsi sen.

Tällä kertaa "Relay" oli klubin presidentin valinta. Vicente tuki Juan Palacioa pitkään, joten jos hänestä tuli klubinjohtaja, Del Bosque nimitettiin uudelleen Galacticosin päävalmentajaksi. Mutta tämä ei ollut tarkoitus tapahtua. Ramon Calderonin voitti vaalit, ja se oli mahdollista unohtaa espanjalaisen klubin del Bosquen työtä.

Muuten, ei pelkästään Del Bosquesta sen jälkeen, kun hän oli poissa"Real" pitkään ei maistanut suurien voittojen makua, mutta kuninkaallinen klubi ilman del Bosquesta ei voitu voittaa suurissa turnauksissa. Kyllä, he voittivat Espanjan mestaruuden ja kupin, mutta Eurocupsin onneksi "kermainen" vuosittain. Ei valmentaja ei voinut saavuttaa samanlaisia ​​tuloksia Madridin klubissa niin lyhyessä ajassa, kuten Vicente del Bosque.

MM-kisat 2010

Vuodesta 2008 Del Bosque - valmentaja Espanjan maajoukkueenjalkapallosta. Tämä viesti, jonka hän sai sen jälkeen, kun Luisa Aragones jätti tehtävän pääjohtajan Red Furies, joka voitti Euroopan mestaruuden kesällä. Syyskuussa tuona vuonna Espanja voitti Bosnia ja Hertsegovinan ja sai yhden epävarman pallon vastustajan päämäärään. Tämä oli uuden valmentajan ensimmäinen ottelu.

Espanjan jalkapallojoukkueen valmentaja

Heinäkuussa 2010 Etelä-Afrikassa Espanjan maajoukkuejalkapallosta tuli maailmanmestari. Lopussa, "Red Furies" voittaa Alankomaiden maajoukkue vähimmäispistemäärällä, puuttuu paljon pisteitä, jotta he voisivat lisätä heidän etunsa. Tämä oli Espanjan maajoukkueen ensimmäinen voitto. Hän teki Vicente del Bosquesta suosituimman valmentajan koko Espanjassa.

Euro 2012

Vuonna 2012 espanjalainen joukkue teki toisenmerkittävä voitto. Euroopan mestaruuskilpailuissa espanjalaiset aloittivat turnauksen epävarma ja voisivat lentää Portugalista puoliväliin, mutta toisella Euroopan mestaruuskilpailu peräkkäin ja kolmas iso turnaus jäi jälleen Espanjan taakse. Finaalissa espanjalaiset ottivat vastaan ​​neljä vastattua maalia Italiaa vastaan.

Espanja voitti Euro 2012

Vuonna 2013 espanjalaiset menettivät suuren pisteetBrasilialaiset Confederations Cupin finaalissa. Sitten alkoi sarja epäonnistumisia. Red Fury kohtasi vaikeuksia ystävällisissä peleissä, ja Brasiliassa järjestetyssä 2014 MM-kisoissa espanjalaiset eivät voineet poistua ryhmästä, menettivät kaksi ensimmäistä ottelua Hollannin ja Chilen joukkueisiin.

  • arviointi:  • Lisää kommentti