SITE SEARCH

Espanjalainen jalkapalloilija Michel Salgado: elämäkerta, tilastot

Miguel Angel Salgado Fernandez (lisäätunnetaan Michel Salgado) - Espanjan jalkapallon pelaaja, joka tuli tunnetuksi hänen pelata oikeaan kylkeen puolustuksen Madridin "Real". Michel pidetään yhtenä parhaista oikealle takaisin historian paitsi "kuninkaallista" seuran ja Espanjan maajoukkueessa, mutta myös koko maailman jalkapallon.

Michel Salgado: luokitus, tilastot

Fanit ovat omaksuneet nimen Salgado Il Due,mikä tarkoittaa "kaksi" italiaksi. Tämä otsikko hän sai hänen toisaalta epäitsekkäitä toimia puolustuksessa ja toisaalta jatkuvasti tuottavia yhteyksiä hyökkäykseen. Steve McManaman, Michelin ystävä Real Madridissa, sanoi, että Salgado on maailman vakavin ihminen, "todellinen psyko" hänen yrityksessään sekä otteluissa että koulutuksessa.

Michel Salgado vietti yli 15 vuotta Espanjassajoka ilmestyi 343 La Liga-pelissä ja teki 7 maalia, voitti samalla La Liga neljä kertaa ja kaksi kertaa Mestarien liigassa. Jalkapalloilija edusti myös espanjalaista maajoukkuetta, jossa hänellä oli yli 50 ottelua, mukaan lukien vuoden 2006 MM-kisat ja EM-kisat 2000. Vammat estivät häntä pelaamasta vuoden 2002 MM-kisoissa ja Euro 2004: ssa.

"Celta"

Tuleva jalkapalloilija syntyi 22. lokakuuta 1975As-Nevesin kaupunki (Pontevedran maakunta, Galicia autonominen yhteisö). Michel Salgado, jonka elämäkerta on annettu tässä artikkelissa, pelasi vain 4 jalkapalloseuraa. Hän aloitti ammatillisen uransa "Celta" Vigon kaupungista, joka sijaitsee kotikaupungissa Michel. Ohitettuaan kaikki nuorisojoukkueen tasot, mm. Erilaisten ikäluokkien Espanjasta, Michel Salgado pelasi 22. tammikuuta 1995 hänen debyyttinsä ottelussa La Liga. Siinä klubi Vigosta menetti ottelun 0-4, kun myöhemmin aloitus puolustaja tulee legenda - Madrid "Real". Kauden aikana hänet vuokrasi Salamancaan Segundasta, ja palattuaan hänestä tuli ensimmäinen numero hänen asemastaan.

Michel Salgado

Esitysten aikana "Selt" Salgado olimukana vaaratilanne keskikenttäpelaaja Madrid "Atletico" Juninho Paulista: helmikuussa 1998, oikea-back iski Madrid keskikenttäpelaaja vakava vamma, jonka jälkeen hän jäi 6 kk ja jäi 1998 MM.

Aikana esityksiä seuran välillä Vigo Michel hän teki 3 maalia, ja 1998-1999 kausi, joka auttoi onnistumiseen "Celta", viimeistely 5. sijalla ja saavat lipun UEFA Cupiin.

"Real"

Vuonna 1999 Salgado osti Real 11: llemiljoonaa euroa. Kuninkaallisen klubin ensimmäisellä kaudella Michel nousi parhaana asemansa pelissä 29 liigapelissä ja auttoi myös Madridia voittamaan UEFA: n Mestarien liigan. Seitsemän vuotta hän oli kiistaton ensimmäinen numero Real Madridin puolustuksen oikealla puolella, kunnes vuoden 2006-2007 aikana Royal Club Academyin uusi nuori pelaaja työnsi hänet penkkiin.

Michel Salgado, luokitus, tilastot

Sen jälkeen Michel Salgado ei soittanut kovin paljon,mutta samana kautena pelasi 16 La Liga 30 ottelusta, mutta lähinnä vahinkoa Pepe, joka johti Ramos muutti keskustaan ​​puolustus. Kahden seuraavan vuoden aikana hän soitti hyvin harvoin (vain 17 ottelua koko ajan). Viimeinen ottelu "kerma" Salgadossa pelattiin viimeisen pelin aikana 2008-2009 kauden "Osasuna", joka päättyi 1-2 pistettä eikä "Real".

"Blackburn Rovers"

Jo lähes 34-vuotiaana Salgado siirtyi"Blackburn Rovers", joka soitti Englannin Premier-liigassa. Ensimäinen ottelu Premier-liigassa Michel pelasi syyskuussa Wolverhamptonia vastaan ​​ja tuli korvaajaksi. Ensimmäinen ja viimeinen tavoite Blackburn, legendaarinen puolustaja sijoitettiin Englannin League Cup-ottelussa Peterborough Unitedia vastaan ​​(peli päättyi 5-2 Roversin puolesta).

Michel Salgado puolustaja

Tammikuussa 2011 Michel sopi laajentamisestamutta usein vammojen vuoksi klubin johto käynnisti vuonna 2012 mahdollisuuden peruuttaa sopimus automaattisesti, sillä koko ajan tämä pelaaja on pelannut alle 10 peliä vuoden 2011-2012 kaudella. Tämän jälkeen Michel Salgado, "suojelija-taisteleva ram", päätti lopettaa ammatillisen uransa.

Kansainvälinen ura

Michel Salgado, jonka tilastotiedotkansainvälisellä tasolla ei ole yhtä vaikuttava kuin seuran, käydään läpi kaikki tasot nuorten maajoukkueiden Espanja, pelasi ensimmäisen pelin aikuisten maajoukkueen 05 syyskuu 1998 surullisen ottelun karsintaan EM vuonna 2000 Kyprosta vastaan, joka päättyi pisteet 2-3 kyproslaiset hyväksi. Hän oli osa maajoukkueen Euro 2000, sekä korvikkeena ottelut 2006 World Cup, ja sitten väistyi hänen nuorempi toveri "Real" Sergio Ramos ja valmiiden pelaa maajoukkueessa Espanjassa.

Michel Salgadon elämäkerta

Hyvin usein vammat estivät Salgadoa pelaamasta"Real" ja Espanjan maajoukkue, täysimittaisesti. Viime hetkellä pelaaja loukkaantui ennen Japanissa ja Etelä-Koreassa järjestettävän maailmancupin 2002 ja vuoden 2004 Euroopan mestaruuskisojen hakemusten muodostumista Kreikassa, minkä seurauksena hän jäi näihin turnauksiin. Espanjan pelaamisen lisäksi Salgado puolusti Galician maajoukkueen värejä Diego Lopezin, Pablo Alvarezin ja Ricardo Cabañasin kaltaisten pelaajien kanssa.

  • arviointi:  • Lisää kommentti